Şiir

SİZE YARDIM EDEBİLİRİM

SİZE YARDIM EDEBİLİRİM

70,00 TL 52,50 TL
80 Sayfa
Şiir
978 975 434 613 8
SEPETE EKLE

Açıklama

Tuz Açlığı’nda soyutlamalara olabildiğince az yer veren Karaca, Size Yardım Edebilirim’de somut olana yönelişini iyice derinleştiriyor. Toplumu, bireyi görülen, duyulan üzerinden irdeliyor. İnsanlar, nesneler, olaylar ve durumlar arasındaki bağı hareketli, hızlı bir dille ifade ediyor. “Ben”in kendisini ancak “öteki”nde bulabildiği, bulup bulup kaybettiği bir dünyada şehrin ve ruhun tüm karmaşasını, parçalanmışlığını yüklenmekten korkmayan bir şiir yazıyor.

“kalırsam camdaki ayı fark ederim / ayağıma gelen fırsatı iterim ona bakarım / sana bakarım aranızda bir pozitif korelasyon. / bana sığdır beni o sıra. çoğalarak oluşmayan formlara / arkasında sigorta acentası reklamı olan formalara / onların maçında kalp spazmı geçiren kapıcılara / karşıyım. beni tivilerin önünden topla / harcı karıştır beni hayata karıştır / üzerimdeki şu sosyolog imasını kırıştır / bana sığdır beni. ikna et market kalıbını. / yine de buna hazır değil benim kalıbım”

Mehmet Karaca 1992’de Adana’da doğdu. 2015 yılında Mersin Üniversitesi Türkçe Eğitimi Bölümü’nden mezun oldu. Gaziantep’te öğretmenlik yapıyor. Şiirleri Varlık, Yasakmeyve, Duvar, Japonya, Dünyadan Çıkış Yolları, Akatalpa, Şiiri Özlüyorum, Akköy dergilerinde ve Kontra fanzinde yayımlandı. “Odada Kuş Kapanı” adlı şiir dosyasıyla 2014 Arkadaş Z. Özger Jüri Özel Ödülü’nü aldı. 2015 Yaşar Nabi Nayır Şiir Ödülü’ne değer görülen Tuz Açlığı aynı yıl Varlık Yayınları tarafından kitaplaştırıldı. Size Yardım Edebilirim şairin ikinci şiir kitabı.