Düşün

ANTİKIRILGANLIK

ANTİKIRILGANLIK

240,00 TL 180,00 TL
608 Sayfa
Düşün
978-975-434-544-5
SEPETE EKLE

Açıklama

Siyah Kuğu’nun yazarı ve zamanımızın önde gelen düşünürlerinden biri olan Nassim Nicolas Taleb, belirsiz bir dünyada nasıl başarılı olunacağını açıklıyor.

Tıpkı insan kemiklerinin strese ve gerilime maruz kaldığında güçlenmesi ve dedikoduların ya da isyanların biri bastırmaya çalıştığında şiddetlenmesi gibi, hayatta birçok şey stresten, düzensizlikten, oynaklıktan ve kargaşadan kazanç sağlar. Taleb’in “antikırılgan” dediği de, kaostan kazanç sağlamanın yanı sıra, varlığını sürdürmek ve gelişmek için ona ihtiyaç duyan şeylerin kategorisidir.

Siyah Kuğu’da dünyamızla ilgili hemen her şeyin temelinde olasılıksız ve öngörülemeyen olayların yattığını gösteren Taleb, Antikırılganlık’ta belirsizliği arzu edilir, hatta gerekli kılarak baş tacı ediyor ve her şeyin antikırılgan olacak şekilde yapılandırılmasını öneriyor.

Antikırılgan olan, tahmin hatalarından bağışıktır ve olumsuz olaylardan korunur. Kent devleti neden ulus devletten daha iyidir, borçlanmak neden sizin için kötüdür ve verimli denen şeyler neden hiç de verimli değildir? Devletler ve sosyal politikalar neden güçlüyü koruyup zayıfı zedeler? İstifa mektubunuzu neden daha işe başlamadan yazmalısınız? Batan Titanic gemisi nasıl hayat kurtardı? Kitap, deneme-yanılma yoluyla yenilik, yaşam kararları, politikalar, kent planlaması, savaş, kişisel finans, ekonomik sistemler ve tıp gibi konuları kapsıyor. Baştan sona, Brooklyn’li Şişko Tony’nin sokak bilgeliğine ek olarak Roma, Yunan, Sami ve ortaçağ kaynaklarından kadim bilgeliğin sesi ve tarifleri net olarak duyuluyor.

Antikırılganlık, Siyah Kuğu dünyasında yaşamak için bir şablon sunuyor. Taleb’in bilgili, nükteli ve putkırıcı mesajı, devrim niteliğinde. Sadece antikırılgan olan işin üstesinden gelecek.