Derleme

DOST MEKTUPLAR

DOST MEKTUPLAR
Mektuplarıyla Edebiyatçılarımız

70,00 TL 52,50 TL
328 Sayfa
Derleme
978-975-434-628-2
SEPETE EKLE

Açıklama

Yaşar Nabi Nayır’ın kendisine gelen şair-yazar mektuplarından derlediği ve ilk basımını 1972 yılında gerçekleştirdiği Dost Mektuplar gözden geçirilip açıklamalar eklenmiş haliyle yeniden okur karşısında.

Yazarının kişiliğine ışık tutacak mektupları seçmiş Yaşar Nabi. Ama Abdülhak Şinasi Hisar, Hamdullah Suphi Tanrıöver, Reşat Nuri Güntekin, Nahit Sırrı Örik, Nurullah Ataç, Ahmet Kutsi Tecer, Bekir Sıtkı Kunt, Sabahattin Ali, Sait Faik Abasıyanık, İlhan Tarus, Sabri Esat Siyavuşgil, Ziya Osman Saba, Cahit Sıtkı Tarancı, Orhan Kemal’in kaleme aldığı satırlar sadece kendi özel hayatlarını değil, unutulup gitmiş bir incelikler dünyasını, yeni Türk edebiyatının kuruluş aşamalarını da aydınlatıyor, sıcaklığıyla okuru sarıyor.

“Kimisi eski harflerle yazılmış bu mektupların, kimisi yeni harflerimizle... Okudukça, sanki harfler gözlerimden siliniyor da o yitik dostlar, anılarımda daha da cana yakın hale gelmiş sesleriyle konuşmaya başlıyorlar benimle, oldukça eski bir dille. Kendilerinden söz açıyorlar. Çalışmalarından. Hazırlamayı tasarladıkları eserlerden. Espriler yapıyor, güldürücü hikâyeler anlatıyor, karşılaştıkları tuhaf olaylardan söz ediyorlar. Bir de sevdikleri ya da sevmedikleri yazarları çekiştiriyorlar bol bol. Nasıl yerden yere vuruyorlar sevmediklerini, nasıl didik didik ediyorlar kişiliklerini! Sonra nasıl sevinç çığlıkları koparıyorlar bir başarılı sonuçla karşılaşınca. Nasıl artıyor yaşama tutkuları!..” Yaşar Nabi Nayır