Düşün

ŞİDDETİ YENMEK, EĞİTİMLE GELİŞMEK

ŞİDDETİ YENMEK, EĞİTİMLE GELİŞMEK

100,00 TL 75,00 TL
248 Sayfa
Düşün
978-975-434-540-7
SEPETE EKLE

Açıklama

Türkiye'nin Temel Sorunları, Köklü Çözümleri

Türkiye’de bir yandan eğitimde yaşanan zorluklar ve yapılan yanlışlar, diğer yandan yoğunluğu giderek artan şiddet insanların esenliği ve gelişimini baltalıyor. Eğitim sistemindeki eksikler ve aksaklıklar ruhsal ve toplumsal yaşantıdaki çatışmaları körüklüyor. Şiddetin çözümünün eğitimden geçtiği açık. Ancak eğitim de başlı başına bir sorun.

Peki bir eğitim devrimi nasıl gerçekleştirilebilir? Yasalarla korunan ve güçlenen yetkeci kültürün “yaradılanı severim itaatinden ötürü, itaat edeni severim egomdan ötürü” ilkesi nasıl kırılabilir? Şiddetin bulaşıcılığı hangi yollarla giderilebilir? Ruhsal bağışıklık sistemimizi korumak için neler yapmalıyız? Saldırgan dürtülerin olumlu güçlere dönüştürülmesi, bilinçli ve yapıcı şekilde dışavurulması mümkün müdür? Yurdumuzdaki şiddetin ruhumuzdaki kökenlerinin farkında mıyız?

ABD’nin farklı üniversitelerinde öğretim üyesi olarak çalışan ve uluslararası bilimsel dergilerde güdülenme, esenlik, ahlak yargısı ve gelişimi konularında çalışmaları yayımlanan Ulaş Kaplan şiddet ve eğitim gibi iki temel sorunumuzu bilimin ışığında inceleyerek köklü çözümler sunuyor. Şiddetin evrimsel kökenlerini ve sosyal psikolojik kaynaklarını inceliyor. Özgür ve güçlü bir karakterin inşasında izlememiz gereken demokratik eğitim hedefini belirlemeye çalışıyor. Kültürümüzün şefkat zenginliği ve empati eksikliği arasındaki ikilemini tespit ederek çağımızda empatisiz şefkatin zayıf kalacağını vurguluyor. Aileden okula eğitimin çeşitli basamaklarını sorguluyor, okuru yeni yöntemlerle tanıştırıyor.

Kaplan’ın bu çalışması kabaca “eğitim şart” deyip geçiştirmeyen, şiddete karşı çareyi aydınlanma merkezli, bilinçlenme odaklı bilimsel eğitimde gören herkes için önemli bir başvuru kaynağı.