Şiir

GÖLGELER ÇÜRÜRKEN

GÖLGELER ÇÜRÜRKEN

60,00 TL 45,00 TL
64 Sayfa
Şiir
978-975-434-612-1
SEPETE EKLE

Açıklama

Devrim Horlu, 12 Mart 1988 yılında İstanbul’da doğdu. Şiir ve öyküleri Varlık, Lirik, Akatalpa, Şiiri Özlüyorum, Güney, Adalya dergilerinde; Boşluk, Yoz ve Galapera fanzinlerinde yayımlandı. Gölgeler Çürürken adlı dosyasıyla 2017 Yaşar Nabi Nayır Şiir Ödülü’ne değer görüldü.

Kendi deyişiyle, “Elimizde bir kalem var ve bu kalem daha evvel birçok defa gücünü gösterdi. Bu gücü işinden atıldığı için açlık grevi yapan ve tutsak edilen insanlar için de kullanmalıyız. Bu gücü sokak ortasında vurulan, buzdolabında cesedi saklanan, tecavüze uğrayan, ağır işlerde çalıştırılan ya da okullarda mide bulandırıcı şekilde kuşatılan çocuklar için de kullanmalıyız. Bu gücü konuştuğu dile, ibadet ediş şekline, yaşam tarzına, ideolojik duruşuna her an saldırılan insanlarımız için de kullanmalıyız. Bu gücü bizi asgari maaşla çalıştırıp şükredin diyenlere, en ufak fırsatta işsiz bırakanlara karşı da kullanmalıyız.”

“Bugün bilsem / Ne diyecek suyun üstüne düşen gölge / Ne anlatacak yakası kir bağlamış gömlek / Perdeye konan güve / Yere dökülen susam tanesi / Işığı sızdıran kapı aralığı / Ve bir de kaç defa maviye boyandığı / çoktan unutulmuş demir kapı /Her şeye rağmen sabırla bekledim yine de / Yosun tutmadım / Cızırdamadım bile...”