Belgesel

GÜNEŞİ HÜZÜNLÜDÜR KUTUP  DENİZLERİNİN

GÜNEŞİ HÜZÜNLÜDÜR KUTUP DENİZLERİNİN

23,15 TL 15,05 TL
392 Sayfa
Belgesel
978-975-484-384-7
SEPETE EKLE

Açıklama

Güneşi Hüzünlüdür Kutup Denizlerinin Karadeniz’in küçük bir kasabasından okyanuslara uzanan bir tutkunun öyküsü. Oktay Sönmez balinalar ve balinacılık hakkında bilimsel bilgiler sunmanın yanı sıra, okuru konu üzerine tarihten edebiyata, kutsal kitaplardan güncel olaylara bir serüvene çıkarıyor. Balinaların türlerini, fiziksel ve biyolojik fonksiyonlarını, denizlerdeki dağılımını, balinacılık çalışmalarını, balina avcılığı konusunda alınan uluslararası önlemleri, kısacası balinalar hakkında her şeyi bulabilirsiniz bu kitapta.

Sönmez “Essex Olayı” gibi tarihte önemli bir yeri olan vakaları kendine özgü bir edebi üslupla aktarırken adeta bir zaman makinesine binerek kâh Nantucketli bir balinacı geminin kaptanı, tayfası, kâh yolunu şaşırmış bir mavi balina oluyor. New Bedford’da Center Street’de yağmurlu bir kasım akşamı Melville ile birlikte yokuş yukarı yürüyor. Ve Bernoulli Denklemi’nden iki balinanın aşkına doğru yol alıyor…

Seni Antartika’ya Götüreceğim (2002), Denizlerin Aynasında Son Elli Yıl (2005), Knidos - Mavide Uyuyan Güzel (2007) ve Anılarda Gemiler (2008) gibi kitaplarıyla tanınan Oktay Sönmez denizlerin gizemli devleri balinaları şaşırtıcı ve şiir dolu bir dille anlatıyor.